
Sänkt elskatt hägrar 2026, dessutom sänks SINK-skatten
Regeringen laddar redan nu för kommande skattesänkningar nästa år. I höst ska budgeten för 2026 presenteras, och nu skickar regeringen ut en rad förslag om skattesänkningar på remiss inför det fortsatta arbetet med budgeten.
Det handlar bland annat om en mycket efterlängtad sänkning av elskatten. Energiskatten föreslås att sänkas till 41,1 öre per kWh från dagens 43,9 öre per kWh, istället för att som i normalfallet justeras uppåt till förväntade 44,1 öre per kWh, exklusive moms. En efterfrågad lättnad från många hushåll och företag. Regeringen undersöker även att sänka bolagsskatten med 0,6 procentenheter till 20 procent, något vi vet driver tillväxt. Vidare föreslår regeringen att momsen på dansbandsdans sänks från dagens 25 procent ner till den som gäller för övriga kulturevenemang och konserter, nämligen sex procent. En välkommen justering bort från dagens orimliga gränsdragning.
SINK-skatten föreslås sänkas från 25 till 20 procent.
Vidare tittar regeringen på att den så kallade SINK-skatten för utomlands bosatta sänks från 25 till 20 procent. SINK-skatten har släpat efter när andra skattesänkningar genomförts de senaste åren, och det är hög tid för en justering nedåt.
Regeringen föreslår även att fordonsskatten sänks på vissa släpvagnar, att den tillfälliga skattefriheten för att ladda sin elbil på jobbet permanentas, en ny lättnad för den som reser till och från arbetet kollektivt med periodkort av olika slag införs, samt en rad förändringar kring beskattningen av skogsbruk. Samtidigt föreslås att beloppsgränsen för resor till och från arbetet höjs från dagens 11 000 till 13 000 kronor per år.
Vad som väl blir verklighet visar sig när budgeten presenteras i höst.