Skattebetalarna

Dra av inflation från alla kapitalvinster

| Nyheter

Kristdemokraternas förslag om slopad reavinstskatt på bostäder må vara populär, men leder fel. Det vore mer rättvist att sänka alla kapitalvinster mot inflationen.

Kristdemokraterna driver just nu ett förslag om att reavinstskatten borde trappas av successivt efter fem års ägande och slopas helt för personer som bott över 16 år i sina bostäder. Kristdemokraterna har rätt i att reavinsten på bostäder borde inflations­justeras. Den som idag säljer ett hus som han eller hon ägt länge kan göra stor vinst. Men en betydande del av prisuppgången har också varit inflation, det vill säga en värdeökning bara på pappret. Lek med tanken att du köpt ett hus som fördubblats i värde, men där all värdeökning varit inflation. När du säljer huset har du i praktiken exakt lika mycket som du hade när du köpte det.

Det finns ingen anledning att begränsa inflations­justeringen till bostäder

Det finns dock ingen anledning att begränsa inflations­justeringen till bostäder. Det vore tvärtom skadligt att göra just sparande i bostäder mer lönsamt än annat sparande. En bättre lösning vore att räkna av inflation, inte bara på bostäder, utan på alla kapital­vinster. Samtidigt borde övriga flyttskatter helt slopas.

Läs mer i Svenska Dagbladet där jag och vår VD Christian Ekström beskriver hur skatten på boende och sparande borde förändras.

Erik Bengtzboe
Erik Bengtzboe
Chefekonom

Relaterade nyheter